2014. november 26., szerda

Porcelángyurma

Rengeteg helyen láttam és olvastam a porcelángyurmáról, így gondoltam kipróbálom és az idén ezzel díszítjük fel a karácsonyfánkat.
Remek ötlet volt, így jó pár kipróbált recept után közreadom azt, ami nekem a legjobban bevált.

Hozzávalók a gyurmához:

1 csésze szódabikarbóna (30 dkg)
1/2 csésze kukoricakeményítő (15 dkg)
2/3 csésze víz
10 csepp aromaolaj (tartósításhoz)
1 teáskanál étolaj (száradáskor nem repedezik meg tőle)


További eszközök:

lábas és fakanál
tányér és fólia
sodrófa
kiszúró formák
fenyőtuja ága vagy a
nagyi horgolt terítője
fa fogpiszkáló
sütőpapír
tálca vagy tepsi
akrilfesték
ecset
cérna
olló

A munka menete: egy lábasba összeöntöttem a gyurma hozzávalóit és lassú tűzön. állandó kevergetés közben megfőztem. A folyékony állagból lassan átmegy sűrű masszává. Akkor van kész, ha szépen elválik a lábastól és nagyjából egy nagy halomban van a lábas közepén. Egy tányérra fóliát teszek, ráöntöm a masszámat és a fóliába beletekerem. Kiteszem az erkélyre kb. 1 órára, amíg szépen kihűl. 
Kihűlés után kézzel alaposan még egyszer összegyúrom, majd sodrófával kb. 5 mm vastagra kinyújtom. Ráteszem a fenyőágat vagy a horgolt terítőt és még egy kicsit sodrok rajta. Így a terítő és a fenyő mintája belenyomódik. Sütikiszúróval kiszaggatom a mintákat, és a fogpiszkálóval mindegyiket egy helyen átlyukasztom, hogy majd azon keresztül tudjam cérnára felfűzni. Utána sütőpapírral kibélelt tepsire vagy tálcára teszem.
Levegőn szárítom ki, többször megforgatva a formákat egy nap. 2 nap után tökéletesen kiszáradnak.
Próbáltam sütőben is kiszárítani, de nekem nem jött be. Vagy megégett és elvesztette a szép hófehér színét és rettentő büdös lett a lakásban vagy megrepedezett.
Ezért kell bele az olaj, ha valaki sütőben szárítja ki, ne repedjenek meg a formák.
Miután a formák kiszáradtak, akrilfestékkel különböző színeket használva befestem őket. Szeretem úgy festeni, hogy lágy ecsetmozdulatokkal átsiklok a minták felett, így a benyomódott fenyő és horgolt minták fehérek maradnak, érdekessé téve az összhatást. Festés által vízállóak is lesznek, ha kerti fenyőfára akasztom fel őket. Miután a festés is megszáradt ezüstszálú cérnát kötöttem rájuk és már készen is voltak a díszeink.
Ami gyurma nem kerül felhasználásra azt a fóliába visszacsomagolva és dobozba rakva hűtőben hetekig is eltartható. Ugyanolyan lágy, jól formálható gyurma marad.



2014. október 24., péntek

Gyurma házilag (hidegen összekeverve)

Egy újabb esős nap, amikor ki sem lehet mozdulni a lakásból. Így ma a gyurmázásba merültünk bele, ami a kislányom nagy kedvence. Mivel a bolti gyurma már régen megkeményedett, így kerestem és találtam rá erre a receptre, amit kissé módosítottam és így adom közre, mivel nekünk így vált be a legjobban.
Hozzávalók:

1 csésze liszt
1/4 csésze só
2 púpos teáskanál borkősav
2 teáskanál étolaj
~ 1/3 csésze langyos víz
különböző színű ételfesték

kicsike sodrófa
sütikiszúró formák




A hozzávalókat a víz kivételével egy tálba öntöm, majd a vizet fokozatosan hozzá adagolva összegyúrom. Annyi vizet adok hozzá, hogy elérjem a kívánt állagot: - a gyurma elválik a kezemtől, nem ragad, puha és kellemes tapintású. Utána négy részre osztom, majd ebből 3 gombócot egyesével ételfestékkel megszínezek. A 4. golyó natúr színű maradt.
Jöhet a gyurma-móka :-)
A gyurmákat lezárható műanyag dobozba tettem és a hűtőben tárolom. Ha a következő felhasználásig túlságosan megkeményedik, akkor egy kis víz hozzáadásával felfrissítem és újra jó állagú gyurma lesz belőle.
Nagyon jó, selymesen puha állagú, könnyű vele dolgozni.



2014. október 23., csütörtök

Hőre puffadó festék házilag

Beköszöntött az ősz, esik az eső, így nem is nagyon lehet kimenni a szabadba. Ezért mindig ki kell találjak valamit, amivel kislányomat lefoglalom egy kicsit. Keresgéltem több helyen is, mire véletlenül rábukkantam erre a receptre. Mivel szeretünk festegetni, nem is volt kérdés, hogy a következő esős napon ki is próbáljuk.


Hozzávalók:

1/2 csésze liszt
2 teáskanál sütőpor
2 teáskanál só
~ 1/4 csésze víz
különböző színű ételfesték
keveréshez tál és egy fakanál
kisebb joghurtos poharak

ecset vagy habzsák
rajzlap


A hozzávalókat az ételfesték kivételével fakanállal csomómentesre, összekevertem. Akkor jó, ha az állaga hasonlít a nokedliéra. Ekkor 4 kisebb pohárkába szétöntöttem, majd poharanként más-más ételfestéket kevertem hozzá.
Vastagabb rajzlapra ecsettel vittem fel, de cukrász habzsákba is bele lehet tölteni, úgy egyenletesebb vonalak húzhatóak. 
Mikróban 600W-on ~ fél percig "sütöttem" , majd onnan kivéve kihűtöttem. - Ha nem elég kemény akkor még egy kicsit kell sütni, de célszerű a mikró mellett állni és többször megnézni az állagát. Akkor jó, ha már megkeményedett rajta a tészta. - Kész is volt a mű :-)
Nagyszerű móka és kreatív kaland, fillérekből.
Az általam leírt mennyiség nem sok, de az adagok tetszés szerint növelhetőek.
Mindenkinek jó szórakozást hozzá!

2014. május 20., kedd

Buborékfújó házilag

Idén nagy sláger lett a buborékfújás. Már nem győztem minden nap vásárolni a kész oldatot. Utánanéztem, kipróbáltam, itt a házi változat. Ugyanolyan jó, mint a boltban megvett.
Mennyiségre rengeteg lett, de kb. 1 hónapig használható.

Az oldathoz:
1,25 dl mosogatószer
4 dl langyos víz
fél csomag sütőpor, vagy 1 evőkanál cukor
2 evőkanál glicerin vagy paraffinolaj


A fújóhoz:
hurkapálcika
zseniliadrót



Egy edénybe beletöltöttem a mosogatószert, rá a vizet, majd elkevertem a sütőporral. Hozzá, ha sikerül patikában venni glicerint, akkor azt, ha nem akkor a paraffinolajat adok. Alaposan összekeverem, habos lesz nagyon, majd 24 órát hagyom állni. Addigra összeérik, lemegy róla a hab is és használatra kész. Lezárható dunsztosüvegbe töltöttem át, majd felcímkézem. 
Az én oldatom zöld színű lett, mivel almás Jar mosogatószert használtam. 

A fújó elkészítése sem nehéz, meghajtom belőle a kívánt formát, majd rátekerem a hurkapálcára. Így stabil lesz, nem cseklik-nyeklik el semerre sem. 

2014. április 14., hétfő

Lepkehajtogatás egyszerűen


Nemrég bukkantam rá erre a végtelenül egyszerű lepkehajtogatási módszerre. Több se kellett, gyorsan ki is próbáltam, így készültek el ezek a színes lepkék.



Anyagszükséglet:


színes nyomtató- vagy origamilapok
olló
zsenília-drót









Elkészítés: egy 11x11 cm-es és egy 9x9 cm-es, különböző színű lapokból készítettem el, hogy minél színesebb legyen. A lapokat az átlójuk mentén félbehajtottam, majd harmonikaszerűen összehajtogattam. Amikor mind a két lapot meghajtogattam, a közepüknél összefogtam, majd egy kb. 10 cm hosszú zsenília-dróttal összefogtam. A végeit csigavonal szerűen megtekertem, majd a hajtogatott lapokat szétnyitottam és szépen eligazítottam. És már készen is lett egy lepke.






2014. március 31., hétfő

Sünik a kertbe



Nagyon egyszerűen, némi újrahasznosítással készült a süni a kertbe. Luca lányom nagy örömére, aki minden nap kimegy az erkélyünkre és megsimogatja a süni orrát. Ez a süni nem gömbölyödik össze, és nem szúr, rendkívül barátságos.

Anyagszükséglet:
1,5 l-es üres pillepalack + kupak
3 dl-es pillepalack + kupak
agyaggolyó vagy kisebb kavicsok
virágföld
sziklakerti növény vagy fűmag
spárga
ragasztópisztoly
olló
fekete szigetelőszalag
két pár mozgó szem
fekete dekorgumi a lábakhoz

A sünik ültetés után 1 hónappal és 1 évvel később

Az elkészítés nem bonyolult, igazán nem igényel nagy kézügyességet. A pillepalackot az oldalára fordítottam és  közepéből téglalap alakot vágtam ki, úgy, hogy az üveg aljától és szájától is hagytam még rá. A bevágás az üveg közepéig kell legyen. Ezután az üvegre rácsavartam a kupakját és fekete szigetelőszalaggal körbetekertem. Ez lett az orra. Vastagabb spárgát tekertem fel rá körbe, ragasztópisztollyal megerősítettem, ez lett a süni feje. Ráragasztottam még a két mozgó szemet is, így már egész jópofa lett. a pillepalack aljára agyaggolyókat tettem, hogy ne tocsogjon a víz az alján, majd földet tettem rá. A kisebbiket bevetettem fűmaggal, a nagyobbik palackot meg sziklakerti növénnyel ültettem be. Ez majd később fog igazán mutatni, mikor a növények megerednek és elszaporodnak. a kisebb süninek dekorgumiból vágtam ki négy kerek kis lábat és az üveg aljához ragasztottam. Most már nincs további feladat, csak a rendszeres öntözés.